autójavítás

Amit otthon, a garázsban is megbütykölhetünk

Ha van egy kis műszaki érzékünk, néhány dolgot az autón saját kezűleg is megjavíthatunk, anélkül, hogy azonnal szerelőhöz rohannánk. Akár még a gyerekeket is bevonhatjuk, mindig szívesen tevékenykednek a szüleikkel. Persze nem minden hibát érdemes otthon buherálni, de vannak alapvető karbantartási és kisebb javítási munkák, amiket egy kis utánajárással és némi szerszámmal könnyedén elvégezhetünk. Nézzük, mik azok a feladatok, amiket akár a garázsban is megoldhatunk!

1. Nem ördöngösség egy olajcsere

Az olajcsere az egyik legalapvetőbb karbantartási feladat, amit házilag is megcsinálhatunk. Kell hozzá egy megfelelő méretű dugókulcs az olajleeresztő csavarhoz, egy olajszűrő leszedő kulcs, egy tálca az olaj felfogásához és természetesen új motorolaj és olajszűrő. Fontos, hogy mindig az autóhoz előírt olajtípust használjuk, és ne felejtsük el környezetbarát módon elhelyezni a használt olajat!

2. A levegőszűrő csere 5 perc alatt megvan

A motor levegőszűrője könnyen hozzáférhető, általában csak néhány csavart vagy műanyag kapcsot kell eltávolítani. Egy új szűrő cseréje jelentősen javíthatja a motor hatékonyságát és csökkentheti a fogyasztást. A folyamat egyszerű: kivesszük a régi szűrőt, belehelyezzük az újat, majd visszazárjuk a fedelét.

3. Ha nem idegenkedünk a szereléstől jöhet a fékbetét csere is

Bár a fékekkel nem érdemes játszadozni, a fékbetétek cseréje egy kis utánajárással és megfelelő szerszámokkal otthon is megoldható. Szükség van emelőre, kerékkulcsra és egy féknyereg-visszanyomó eszközre. A folyamat során levesszük a kereket, kicseréljük a kopott fékbetéteket, és visszahelyezzük a féknyerget. Ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban, inkább bízzuk szakemberre!

Ha viszont bármilyen fékhibát tapasztalunk, esetleg beesik, becsúszik a fékpedál, lent fog a fék vagy bizonytalan az autó a fékezés során, valószínűleg ABS kocka javítás szükséges, amit professzionális szervizben érdemes elvégeztetni, ilyet pedig könnyen találunk, csak a rewopro.hu oldalt kell felkeresnünk.

4. Akkumulátorcsere

Ha az akksi kezdi megadni magát, nem kell azonnal szervizbe rohanni. Egy új akkumulátort saját kezűleg is beszerelhetünk, csak arra kell figyelni, hogy először a negatív sarut (fekete), majd a pozitív sarut (piros) távolítsuk el, és az új akksit fordított sorrendben csatlakoztassuk.

5. Izzócsere

Egy kiégett fényszóró izzó cseréje legtöbbször néhány perc alatt megoldható. A lámpaburától függően lehet, hogy csak egy fedőlemezt kell lepattintani, és máris hozzáférünk az izzóhoz. Figyeljünk a megfelelő izzótípusra, és lehetőleg ne érintsük meg kézzel az üvegfelületet, mert az ujjlenyomat rontja az élettartamát.

6. Hűtőfolyadék és ablakmosó folyadék utántöltése

Egyszerű, de fontos karbantartási lépés. A hűtőfolyadék szintjét mindig hideg motorral ellenőrizzük, és csak a megfelelő típusú folyadékkal pótoljuk. Az ablakmosó folyadék pedig alap, pláne télen, amikor a sós latyak mindent összeken.

7. Defekt javítása

Ha nem szeretnénk a pótkerékkel vacakolni, egy defektjavító hab ideiglenes megoldás lehet, hogy elérjünk egy gumishoz. Csak befújjuk a sérült gumiba, ami ideiglenesen tömít, és ezzel óvatosan eljuthatunk a legközelebbi műhelyig.

8. Apróbb rozsdaeltávolítás és festés

Ha egy apró rozsdafolt megjelenik a karosszérián, nem kell pánikolni. Egy kis csiszolópapírral és rozsdaátalakító festékkel orvosolhatjuk a problémát, mielőtt komolyabb lenne.

Amit inkább ne csináljunk otthon

Bár sok mindent meg lehet oldani a garázsban, vannak dolgok, amiket jobb szakemberre bízni. Ilyenek például a futóműállítás, a motor szétszedése vagy a váltó javítása. Ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban, ne kockáztassuk az autó és a saját biztonságunkat!

Ha van néhány alapszerszámunk, egy kis időnk és kedvünk a bütyköléshez, sokat spórolhatunk azzal, hogy magunk végzünk el bizonyos karbantartási feladatokat. És ki tudja, talán még élvezni is fogjuk!